Psychická pohoda počas štúdia

Štúdium a práca sú dôležitou súčasťou života a súčasne aj častým zdrojom nepohody a stresu. Prinášajú so sebou zvýšené nároky a záťaž v podobe povinností, termínov, riešenia viac či menej konfliktných situácií s inými ľuďmi... Často práve vtedy, keď treba podať ten najlepší výkon (napr. napísať záverečnú prácu), zrazu chýba motivácia a energia, človek sa nevie sústrediť, klesá výkonnosť... Pridať sa môže zhoršenie zdravotného stavu, opakujúce sa choroby, zhoršená kvalita spánku, neustále napätie a nervozita...

Hoci je stres často neviditeľnou súčasťou ľudského života, dá sa spoznať podľa rôznych prejavov. V oblasti telesnej sa prejavuje napr. zvýšeným krvným tlakom, zníženou imunitou, zhoršením prejavov iných ochorení, bolesťami hlavy, chrbta či poruchami spánku. Zasahuje aj emócie, sprevádza ho častejšie podráždenie, smútok či apatia, nálady sa striedajú ako na hojdačke. Vtedy je ťažké uvoľniť sa a prežívať veci pozitívne. V oblasti poznávacích (kognitívnych) funkcií človek neraz nepodáva výkon, aký by chcel, objavujú sa ťažkosti s koncentráciou pozornosti a pamäťou, prichádzajú pocity neschopnosti a úzkosti z toho, že sa niečo nepodarí. Dlhodobé prežívanie nepohody a stresu zasahuje aj životný štýl a vzťahy.

Obdobie, kedy človek súčasne študuje a pracuje je nepochybne náročné. Dá sa však naučiť, ako sa zbaviť nadmerného napätia a stresu a zachovať si aj počas štúdia psychickú pohodu. Psychológ Karol Kováč radí urobiť si zo stresu priateľa. Aj keď je stres vnímaný často ako niečo zlé a nežiaduce, v skutočnosti má za úlohu ochrániť človeka pred rôznymi hrozbami. Môže byť signálom, že je na čase zmeniť životný štýl a nájsť si čas zaradiť do svojho programu okrem povinností aj drobné činnosti, ktoré prispievajú k pohode a odbúravaniu stresu. Vyskúšajte niektoré z nich:

Choďte na prechádzky, pokúste sa zaradiť do každodenného programu jednoduchý pohyb, chôdza je nášmu telu prirodzená, zlepšuje kondíciu a prispieva k uvoľneniu mysle. Nemusí ísť hneď o vysokohorskú turistiku, stačí každý deň vystúpiť o pár zastávok skôr a prejsť časť cesty domov, do školy či do práce pešo.

Nebuďte sami, trávte čas s ľuďmi, ktorí sú vám blízki a venujte sa spoločne svojim koníčkom.

Trávte viac času v prírode, pobyt v prírode pôsobí upokojujúco a znižuje hladinu hormónov stresu.

Čítajte, pár strán oddychovej literatúry denne vás nepripraví o veľa času, no pomôže vám uvoľniť sa a znížiť psychické napätie.

Počúvajte hudbu, skúste namiesto čítania správ na sociálnych sieťach či hrania hier vo voľných chvíľach počúvať príjemnú hudbu, môže byť relaxačná a upokojujúca, alebo taká, ktorá vám navodí dobrú náladu a naplní vás energiou.

Tvorte, kreatívne činnosti ako maľovanie, vyfarbovanie, ale aj ručné práce či varenie vám pomôžu uniknúť na chvíľu z kolotoča pracovných a študijných povinností, upokoja vás a príjemným bonusom je výsledok, ktorý často poteší aj vaše okolie.

Dýchajte, vyskúšajte dychové cvičenia, ktoré znižujú úroveň stresu a úzkosti, pomôžu vám zlepšiť spánok a celkovú pohodu.

Relaxujte, naučte sa niektorú relaxačnú techniku, ktorá vám pomôže uvoľniť telo aj myseľ.

A čo ešte prispieva k pohode počas štúdia?

Naučte sa zosúladiť svoj študijný, pracovný a rodinný život.

Spoznávajte svoje silné stránky pri učení.

Snažte sa učiť efektívnejšie.

Naučte sa pracovať so skúškovým stresom a úzkosťou.

Ďalšie tipy k štúdium od psychológov a psychologičiek nájdete na stránke Ako na to?

 

Ako citovať tohto sprievodcu?

Sokolová, L., Bakoš, L., Kováč, K., Lisá, E., & Masaryk, R. (2023). Sprievodca doplňujúcim pedagogickým štúdiom a rozširujúcim štúdiom na Univerzite Komenského v Bratislave. Univerzita Komenského v Bratislave. Získané z https://www.ucitelskaakademia.sk/z-lavice-za-katedru/sprievodca-studiom/

Sprievodca DPŠ a RŠ štúdiom na UK vznikol vďaka podpore rozvojového projektu MŠVVaŠ SR 001UK-2-3/2022 Systematická podpora poskytovania a uskutočňovania DPŠ a RŠ na UK.